RetroKincsek webáruház garancia

A vevőnek jogában áll, hogy a vásárlás időpontjától számított 14 napon belül elálljon a vásárlástól és visszaküldje a megvásárolt árut, illetve lemondja a megrendelt szolgáltatást. Ez az ún. gondolkodási, illetve elállási idő. Ezen az időszakon belül a vásárlónak nem kell megindokolnia, miért lép vissza a vásárlástól.

Az uniós jog értelmében továbbá a kereskedőnek kétéves (jogszabály által előírt) szavatosságot kell nyújtania a vásárlónak arra az esetre, ha a termék hibás, vagy nem felel meg a termékleírásnak, vagy ha a jellemzői eltérnek a hirdetésben szereplő vagy a vásárlónak bemutatott termék jellemzőitől.

A kereskedő értékesítés utáni felelőssége – hibás termék

Ha a kötelező szavatosság ideje alatt kiderül, hogy a termék hibás vagy nem felel meg a termékleírásnak, illetve a jellemzői eltérnek a hirdetésben szereplő vagy a vásárlónak bemutatott termék jellemzőitől, a terméket értékesítő kereskedő ezért felelősséggel tartozik.

Mikor tarthat igényt a vásárló jogorvoslatra

Ne feledje, hogy a vállalkozásokat kötik azok a nyilvános állítások, melyeket a termékeikkel kapcsolatban (különösen a hirdetésekben vagy a címkéken) közzétesznek.

Ha Ön kiskereskedő, az uniós jog értelmében szavatosságot kell vállalnia termékeiért, és orvosolnia kell a problémát, ha az Ön által eladott termék:

  • nem felel meg a termékleírásnak;
  • jellemzői eltérnek a hirdetésben szereplő vagy a vásárlónak bemutatott termék jellemzőitől;
  • nem alkalmas arra a célra, amelyre az ilyen termékeket használni szokták, vagy amelyre a vásárló (az Ön beleegyezésével) megrendelte/megvásárolta azt;
  • nem nyújtja azt a minőséget vagy teljesítményt, amely az azonos típusú termékeknél elvárható, vagy

Ha egy cég tájékoztatta vásárlóit a megvételre kínált termék minőségi hibáiról, a vásárlók nem élhetnek panasszal a tudomásukra hozott hibákkal kapcsolatban.

Mire tarthat igényt a vásárló?

A vásárlónak, ha hibás terméket kapott, joga van kérni a kereskedőtől, hogy térítésmentesen (a posta-, munkaerő- és anyagköltségek stb. felszámítása nélkül):

  • javítsa a terméket;
  • kicserélje a terméket;
  • árkedvezményt adjon vagy
  • semmissé tegye a szerződést, és teljes egészében visszatérítse a termék vételárát

A termék javítása vagy cseréje

Az országok többségében ún. jogorvoslati hierarchia van érvényben. Ez azt jelenti, hogy a vásárlónak először a termék javítását kell kérnie, illetve a cseréjét, ha a javításra nincs lehetőség (mert például túl költséges lenne). A kereskedőnek gondoskodnia kell a termék javításáról vagy cseréjéről észszerű határidőn belül és anélkül, hogy ezzel jelentős kényelmetlenséget okozna a vásárlónak.

Árkedvezmény vagy a vételár teljes megtérítése

A vevő további lehetőségként igényt tarthat árkedvezményre, illetve a vételár teljes megtérítésére, ha a termék javítása vagy cseréje:

  • nem lehetséges;
  • a termék jellegét/hibáját tekintve túl költséges lenne;
  • jelentős kényelmetlenséget okozna a vásárlónak;
  • nem vitelezhető ki észszerű határidőn belül.

 

A kötelező szavatossághoz és a kereskedői jótálláshoz fűződő jog érvényesítése az EU-ban

Az egyes tagországok szavatosságra, illetve jótállásra vonatkozó végrehajtási szabályai némileg eltérnek egymástól. Az alábbi linkre kattintva utána tud nézni annak, hogy az Ön országában milyen konkrét rendelkezések vannak hatályban a kötelező, illetve a pluszban nyújtható kereskedelmi termékgaranciára.

Leértékelt árú illetve lértékelt végkiárusításos termékre további garancia nem vonatkozik.

Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk